Šoks: cik garšīga ir pastēte par 20 centiem

"CĀĻA" pastēte (A/S LIDO, Latvija) - cūkgaļa (31.6%), cāļu aknas (29.1%), cūkgaļas tauki (20.7%), buljons, sāls, stabilizētājs E450, garšvielas (ar SINEPĒM), garšvielu ekstrakti, LAKTOZE, aromatizētāji (ar SOJU), antioksidants E300, rauga ekstrakts, emulgators E471, maltodekstrīns, antioksidants E301, aromatizētāji, krāsviela E120, konservants nātrija nitrīts.

100g produkta satur 378kcal, tauki 38g, ogļhidrāti 0,9g, tostarp cukuri 0,38g, olbaltumvielas 8,3g, sāls 2,1g.

Cena - 74 centi par 120g (€6,17/kg).

 

Pēc struktūras šī pastēte ir ļoti krēmīga. Man vairāk atgādina sviestu ar gaļas garšu. Baigi sāļa. Ar savdabīgu piegaršu, pēc kuras tu uzreiz nosaki, ka šī ir Lido pastēte. Pēc krāsas pastēte ir smuki rozā krāsā. 

Neskatoties uz to, ka pastēte saucās "cāļa", pirmajā vietā sastāvā ir cūkgaļa. Tas mazliet mulsina, bet laikam jau nekas krimināls šeit nav. Mājas lapā atradu vēl vistas pastēti (ne cāļa), un tai ir pilnīgi identisks sastāvs. Kāpēc viens pastēte būtu jāsaiņo dažādos iepakojumos un ar dažādiem nosaukumiem? Lai radītu iespaidu, ka ir dažādība?

 

Aknu pastēte Ekstra (GN Ādaži, Latvija)  - cūku aknas (40%), cūku āda, cūku speķis, dzeramais ūdens, sāls, stabilizators E412, SOJAS izolāts, KVIEŠU šķiedrvielas, stabilizators E412, skābuma regulētāji E262, E330, antioksidants E300, cukurs, sīpolu pārslas, koriandrs.

100g produkta satur 275kcal, tauki 24,8g, ogļhidrāti 0g, tostarp cukuri 1,0g, olbaltumvielas 13,2g, sāls 1,6g.

Cena - 25 centi par 120g (€2,08/kg).

 

Arī ļoti krēmīga tekstūra, pēc krāsas vairāk līdzinās tradicionālai pastētei. Garšā pirmajā brīdī man likās sēra piegarša, nu tāda, kas ir Baldones vāverītes ūdenim. Bet tas bija tāds pirmais brīdis. Tad tā garša pazuda. Varbūt tā bija no iepakojuma? Pastēte atkal ļoti sāļa.

Starp citu, ļoti grūti izlasāms sastāvs, jo tas iet horizontāli un no abām pusēm sabojāts ar malu stiprinājumiem.

 

 

Aknu pastēte bez E vielām  (G.A.L Mārupe, Latvija) - liellopu aknas (46%), cūkgaļa, ūdens, VĀJPIENA pulveris, vārāmais sāls (1,25%), žāvēti sīpoli, garšvielas (satur SELERIJU, SINEPES) un garšvielu ekstrakti, dekstroze, rauga ekstrakts, sauss glikozes sīrups.

100g produkta satur 182kcal, tauki 21,6g, ogļhidrāti 5,7g, olbaltumvielas 13,4g, sāls 1,25g.

Cena - 70 centi (€5,83/kg).

 

Pēc struktūras un krāsas visvairāk līdzinās aknu pastētei - krēmīga, jūtami graudiņi. Pēc garšas... drausmīgi traucē kūts piegarša. Tā ir tik spēcīga, ka ēst pastēti nebija iespējams.

 

Pastēte cūku aknu vārīta (Lietuva) - ūdens, cūku aknas 27% (izcelsme – ES), cūku tauki 19,9%, cūku ādas 8,9%, MANNAS putraimi (no KVIEŠIEM), kartupeļu šķiedras, sāls, biezinātāji: E412, E466, E407a; skābuma regulētājs E331, cukurs, garšvielas (ingvers, melnie pipari) un to ekstrakti, konservants E250. Var saturēt nelielu daudzumu SELERIJAS, PIENU (tostarp LAKTOZI), SINEPES, SEZAMA sēklu, SOJAS

100g produkta satur 243kcal, tauki 21g, ogļhidrāti 1,3g, tostarp cukuri 0,5g, olbaltumvielas 8,5g, sāls 1,5g.

Cena - 20 centi par 120g (€1,67/kg).

 

Pēc garšas ļoti atgādina šķidru desu. Jūt sāli un tas ir viss. Nekādas citas garšas tur nav. Struktūra krēmīga, bet negaršīgi. Labāk apēst pliku maizi.

 

L/l aknu pastēte SVĒTKU (A/S LIDO, Latvija) Sastāvs - liellopu aknas (34%), cūkgaļa (28.9%), cūkgaļas tauki (19.6%), buljons, sāls, emulgators E471, garšvielas (ar SINEPĒM), garšvielu ekstrakti, rauga ekstrakts, stabilizētājs E450, maltodekstrīns, antioksidants E301, aromātvielas, konservants nātrija nitrīts.

100g produkta satur 364kcal, tauki 35g, ogļhidrāti 1,9g, tostarp cukuri 0,19g, olbaltumvielas 10g, sāls 1,8g.

Cena - 71 centi par 120g (€5,92/kg).

 

Ļoti krēmīga pastēte, bez graudiņiem. Ir tā savdabīgā piegarša, kas raksturīga tieši LIDO pastētēm. Es nevaru teikt, ka pēc garšas baigi atšķiras no cāļa pastētes. Nu varbūt mazliet, burtiski garšas nianses. Un ir neliela krāsas starpība.

Secinājums.

Pastētes, kā arī aknas, es neēdu. Negaršo man. Tāpēc nogaršot visas pastētes man bija riktīgs izaicinājums. Drausmīgākās bija Lietuvā ražota pastēte un Mārupes pastēte. Lietuvā ražotā pastēte bija vislētākā no visām, bet arī pēc garšas nekāda. Izmetām. Tieši tas pats ar Mārupes pastēti - it-kā jau sastāvs kolosāls, nav E vielas, viss izskatās dabīgi, bet nu tā garša....  Arī taisnā ceļā devās uz miskasti.

Ādažu pastēti man sabojāja pirmais iespaids. Lai arī pēc tam garšas ziņā es vairs nejutu sēru, bet pirmais iespaids jau bija sabojāts.

 

Garšīgākās man likās abas Lido pastētes. Es gan nejutu īpašu garšu starpību, cena arī atšķiras tikai mazliet, bet tās vismaz bija ēdamas. Kaut-gan es nevaru teikt, ka nu tagad es vismaz vienu reizi vēl to pastēti nopirkšu.

 

Un tagad pats bīstamākais! Mēs parasti runājam par slēptiem cukuriem, bet šoreiz es gribu runāt par sāls daudzumu. Ja tu apēd 100g šādas pastētes, tad sāls daudzums atbilst  pusei dienas normas. Tātad, brokastīs tu jau uzņēmi pusi no dienas normas. Lido pastēte šai ziņā vispār neizskatās labi - viena šāda pastēte satur gandrīz 90% dienas normas. Mēs visi skaļi runājam par cukura daudzumu un kaitīgumu, bet neviens nerunā par sāli. Pārmērīga sāls lietošana izraisa sirds un asinsvadu slimības, no kurām mirst visvairāk cilvēku. Ne no Covid, bet tieši no šīm slimībām.  

Un tieši tāpēc es neizvēlos nevienu no šiem produktiem. Es neiesaku lietot uzturā pastētes vispār!

 

P.S. Es tagad domāju, varbūt labi vien ir, ka es tās pastētes neēdu?