Visa patiesība par buljona kubiņiem


Šis raksts radās, kā vienmēr, nejauši - vārīt pašam buljonu negribas, jo ir ilgi un karsts. Ko darīt? Daudzi ieteica paņemt buljona kubiņus.

Tas ir universāls palīgs virtuvē un noder ne tikai zupās, bet arī otro ēdienu pagatavošanā un kā garšviela. Bet cik vistas ir vistas buljona kubiņā?

Un vai tiešām tas ir sauss koncentrēts buljons?

 

Jau XVIII gadsimtā parādījās produkts, kuru var nosaukt par buljona kubiņa vectētiņu. Tas bija izgudrots armijas vajadzībām: sausas pankūkas, izgatavotas no kauliem, sāls un olbaltumiem.  XIX gadsimtā izdomāja buljonu izvarīt līdz koncentrātam un piegādāja uz fronti jau bundžās. Mazliet vēlāk produkts tika uzlabots lietošanai mājsaimniecībās.

Ilgu laiku tika uzskatīts, ka tas ir nabagu ēdiens, jo nabagi nevarēja atļauties gaļu. Mūsdienās tā ir vienkārši ātrā alternatīva un sastāvs nemainās jau gadiem - tauki, garšu pastiprinātāji, sāls, aromatizētāji.

 

Gaļu nevar aizvietot ar buljona kubiņiem.  Tā tas ir! Paskaties uz kubiņa sastāvu! Pamatsastāvdaļas es jau uzskaitīju augstāk. Visas "garšas" - vistas, sēņu, liellopa - piedod garšu pastirpinātāji un aromatizētāji. Kubiņu sastāvā es redzu arī cieti, maltodeksīnu - lai kubiņi turās kopā nepieciešama konsistence. Un tikai maza-maza daļiņa sastāvā ir sēnes vai vista.

 

Aizvietot gaļu ar buljona kubiņu nevajadzētu kaut vai tāpēc, ka kubiņš nesatur visas vērtīgās uzturvielas, kas ir gaļā. Iespējams, garša nebūs slikta, bet vērtība noteikti būs zemāka.

 

Atceries! Buljona kubiņš nav tas pats buljons, tikai sausā veidā. Pagājušajā gadsimtā tādi kubiņi tiešām eksistēja. Tie bija diezgan populāri, taču ar laiku tos aizvietoja mūsdenīgs produkts -  īsts tehnoloģiju brīnums. Un kubiņa sastāvs nemaz neliecina, ka tas ir īsts buljons.

 

Buljona kubiņš satur maz kalorijas, tāpēc valda uzskats, ka tas ir diētisks - vidēji 6,5 reizes mazāk nekā dabīgajām buljonam. Taču diētai tas diez vai derēs. Kā apgalvo dietologi, šis produkts satur daudz uzlabotājus un aromatizētājus un tie slikti ietekmē mūsu garšu kārpiņas. Pēc šādiem "uzlabotiem" produktiem parasts biezpiens, salāti un vārīta gaļa šķiet bezgaršīgi. Un tas ir tas bīstamākais - mēs vairs nevaram ieēst veselīgos produktus!

 

Buljona kubiņi neder arī maziem bērniem. Ir jau vēlme paātrināt pusdienu pagatavošanas procesu, tomēr labāk pieturēties pie pārbaudītām vērtībām. Bērniem šāds ēdiens noteikti labumā neies. Un atkal, ņemot vērā, ka sastāvā ir nātrija glutamāts, kubiņi neder ikdienas ēdienkartei. 

Turklāt, ēst buljona kubiņus var tikai tiešām vesels cilvēks, bez problēmām saistītām ar nierēm, aknām, kuņģi un pat elpošanas ceļiem

 

Secinājumi. Ar buljona kubiņu var izlīdzēties dažās situācijās. Tie var noderēt pārgājienos, vasarnīcā, palīdzēs iesācējiem, ja nemāk vaŗīt buljonu. Bet lietot to ikdienā kā burvju tableti nevajag - sastāvs ir tāls no ideāla.

Mūsu veikalos ir parādījusies vēl viena alternatīva - īsts buljons, iekonservēts vai sasaldēts. Ir redzēts gan Kalnciema tirdziņā, gan Rimi veikalos. Viens no tiem - RUBENS FARM