Musli un graudaugu batoniņi - vai tiešām veselīga alternatīva šokolādei?

 

 

 

 

 

Pētot veikalu plauktos piedāvājumu es izvēlējos batoniņus ar šokolādi, jo pēc savas būtības tie ir vistuvāk šokolādei.

 

Tātad, ACTIVE&FIT Herkuless  musli batoniņš ar piena šokolādi un īrisa krēmu  no "Rīgas Dzirnavnieks".  Ražots... tadām!... Austrijā! Marka "Herkuless" šajā gadījumā un firmas nosaukums mūs maldina. Tas nav Latvijas ražojums. Batoniņš sver 25g.

Sastāvs: auzu pārslas, piena šokolāde 20%, glikozes fruktozes sīrups, graudaugu kraukšķi, graudaugu kraukšķi ar kakao, palmu  tauki, cukurs, tumšā šokolāde, īrisa krēms 2%, dabīgs aromatizētājs, sāls, vaniļas ekstrakts.

Enerģētiskā vērtība - 413 Kcal uz 100g

Tauki - 14g; ogļhidrāti - 63g, no kuriem 29g ir cukurs; šķiedrvielas - nesapratu vai ir komats - 35g vai 3,5g (laikam,  tomēr, ir);  olbaltumvielas - 7,8g; sāls - 0,31g

 

Un otrs ir NESQUIK graudaugu pārslu batoniņš ar vitamīniem un minerālvielām no firmas "Nestle". Ražots Polijā. Arī šis batoniņš sver 25g.

Sastāvs: milti 32,1%, glikozes sīrups, cukurs, augu eļļas, saldinātais iebiezinātais piens, vājpiena pulveris, invertcukura sīrups, mitrumizturētāji, vitamīni un minerālvielas, maltodekstrīns, kakao pulveris, sāls, emulgātors, kakao pulveris ar samazinātu tauku saturu, dekstroze, skābuma regulētājs, dabīgs aromatizētājs, antioksidants.

Enerģētiskā vērtība - 407 Kcal uz 100g

Tauki - 12,9g; ogļhidrāti - 60,7g, no kuriem 29,5g ir cukurs; šķiedrvielas - nesapratu vai ir komats - 4,9g;  olbaltumvielas - 7,0g; sāls - 0,49g. Šis batoniņš satur arī vairākus vitamīnus un minerālvielas - D, B2, B6 vitamīni, niacīns, folijskābe, pantotēnskābe, kalcijs, dzelzs.

 

Kā redzam, Herkuless batoniņa sastāvā pirmajā vietā ir auzu pārslas - tas, ar ko mēs pazīstam marku "Herkuless" no bērnības. Taču vizuāli apskatot es redzu baltos kraukšķus un brūnos kraukšķus, bet auzu pārslas ir izkaisītas dažas pa visu batoniņu.

Nesquik batoniņa sastāvā visvairāk ir milti - pilngraudu kviešu milti, kukurūzas putraimi un rīsu milti. Vizuāli izskatās ļoti līdzīgi bumbiņām no Nesquik sausām brokastīm, tikai mazliet mazākas pēc izmēra.

 

Tagad pāreju pie pētījuma būtības! Musli batoniņos un graudaugu batoniņos tik tiešām ir vairāk veselīgu un vērtīgu sastāvdaļu, nekā jebkurā šokolādītē. Visvisādi graudaugi un rieksti ir bagāti ar olbaltumvielām, ogļhidrātiem un škiedrvielām, palīdz uzlabot gremošanu un tik tiešām palīdz, kad jūties izsalcis. Taču izņemot visas vērtīgās un labās vielas, šie batoniņi satur arī šokolādi, palmu taukus, kaudzi ar cukuriem, emulgātorus un citu ķīmiju (paskaties sastāvu, kas tik tur nav). Pat ja sastāvā būs minēts medus, visdrīzāk tas būs sintētiskais aizvietotājs, kurš galu galā neko labu veselībai nedara. Atšķirībā no šokolādes batoniņiem, tie sniedz sāta sajūtu. Tiesa gan, lai justos paēdis, tev būs jāapēd 3 vai pat 4 batoniņi, bet tad jau tās būs veselas 400 Kcal. Taču ir jāsaprot starpība starp vērtīgām kalorijām un nevērtīgām kalorijām. Pat ja produkts satur daudz kalorijas, bet ir pilns ar vērtīgām sastāvdaļām, tad organisms saņem daudz vitamīnu un mikroelementu. Bet ja tādu batoniņā nav, bet lielais kaloriju daudzums ir no cukuriem, tad ēst šādu produktu noteikti nav vērts.

Mums šķiet, ka šie batoniņi ir ļoti veselīgi, jo redzam uz iepakojuma maģiskos vārdus - musli, pilngraudu, herkuless, vitamīni. Arī vārdī Active un Fit  mums liek domāt, ka tas ir sportiski un labi figūrai. Diemžēl, tas ir tikai pārdošanas triks, kas radīts ar mērķi piesaistīt mūsu uzmanību un izdarīt izvēli mūsu vietā. Viens tāds batoniņš vidēji satur 100Kcal. Salīdzināšanai, 100 Kcal satur: divi lieli āboli, 1kg kāpostu, vesela vistas fileja, 1 piena glāze, divas pankūkas, divi cīsiņi, vesela porcija ar makaroniem (bez mērces). Un tā var turpināt. Domāju, ka no makaronu porcijas vai divām pankūkām es jūtīšos vairāk paēdis, nekā no viena tāda batoniņa. Vienīgais pluss, ko es saskatu šajos batoniņos, tos var ērti paņemt līdz un apēst. Droši vien uz mani dīvaini skatīsies, ja ejot pa ielu es ēdīšu makaronus.

Tātad, šoreiz es neizvēlos nevienu. Jā, ja mans mērķis ir apēst kaut-ko saldu, lai vienkārši uzņemtu cukuru, tad kāds no šiem batoniņiem noteikti būs labāks par šokolādi. Bet ja mērķis ir ēst veselīgi, tad neder neviens!